Mur berliński – większość z nas zna go wyłącznie ze słyszenia, ale nawet dziś ogromne wrażenie wywołuje wspomnienie fizycznej bariery, która oddzielała od siebie strefy wpływów wschodu i zachodu. Mur rozdzielał żywą tkankę miasta i stanowił wyraźną granicę, zatrzymującą ekspansję Rosji w Europie.

Mapa Berlina z murem i bez to świetne narzędzie nie tylko dla pasjonatów historii: do obrazowania użyto tu zdjęć lotniczych, wykonanych w 1989 roku oraz współczesnych, pochodzących z 2019 roku. Choć nie wszystkie fotografie pokrywają się idealnie ze współrzędnymi geograficznymi, to i tak plan miasta tuż sprzed upadku muru, skonfrontowany z tym, jak Berlin wygląda dzisiaj, jest kapitalnym dokumentem, pozwalającym „zobaczyć” tak epokowe wydarzenie na własne oczy.

Co ciekawe, mapa pozwala nam także wybrać zaznaczone konkretne lokalizacje i tam przeglądać fotografie z epoki, zestawione ze zdjęciem zrobionym współcześnie. Poruszając pionową osią, przecinającą fotografię na pół, w lewo, widzimy obraz zarejestrowany w 1989, poruszając ją w prawo – współcześnie. Fotografom udało się odtworzyć archiwalne zdjęcia w dzisiejszym otoczeniu – zobaczymy na nich bohaterów historycznej sytuacji, zastygłych w tej samej pozie, jak w 1989 roku.