Chcecie odwiedzić elektrownię jądrową w Czarnobylu? Koszt wycieczki z przewodnikiem to ponad 250 euro. Trochę dużo. Ale jak nie macie takiej kasy, to zawze możecie odpalić Mapy Google. Na Street View jest całkiem sporo panoram z tego ponurego miejsca. Poniżej sterownia numer 4. To tutaj dokonano ostatecznych decyzji, które spowodowałyby katastrofę nuklearną.

I jeszcze jedno zdjęcie z lotu ptaka. Przypomnijmy, że wybuch w Czarnobylu miał miejsce w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych.

Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES.

W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.