Robi się coraz cieplej, więc najwyższa pora wyciągnąć rower i ruszyć w trasę... Przedstawiamy zaktualizowany przegląd 12 najważniejszych funkcji dla rowerzystów na Mapach Google  - od nawigacji po nagrywanie podróży.

Smartfon coraz częściej staje się niezastąpionym urządzeniem podczas jazdy na rowerze. Dzięki praktycznym uchwytom możemy go zamontować bezpośrednio na kierownicy i korzystać z niego jako nawigacja, komputer rowerowy, monitor fitness czy po prostu jako urządzenie komunikacyjne. Istnieje wiele wyspecjalizowanych aplikacji obsługujących te możliwości. W tym artykule chcemy pokazać, co jest możliwe dzięki Google Maps i Google Fit.

Mapy Google dla rowerzystów.

Zaplanuj trasę rowerową z Google Maps

Wyznaczanie trasy to podstawowa funkcja Map Google. Mamy tutaj do wybory kilka tzw. środków transportu do wyboru. Upewnij się więc, że wybierasz rower jako środek transportu do planowania trasy i nawigacji, bo wtedy wytyczone zostaną trasy, które różnią się od nawigacji pieszej i samochodowej.

Nachylenie trasy

Dla każdego rowerzysty interesująca jest nie tylko długość trasy i przewidywany czas dojazdu, ale oczywiście także nachylenie i spadek. Szczególnie w przypadku stromego wzniesienia należy zaplanować nie tylko więcej czasu, ale także "rezerwy mocy". Profil trasy jest wyświetlany bezpośrednio jako diagram dla wszystkich sugerowanych tras podczas planowania trasy rowerowej. Dlatego należy się zastanowić, czy przejechać krótki dystans po górach, czy też długi dystans wokół góry. Unikanie wszystkich wzniesień byłoby pożądane, ale niestety nie jest to uwzględnione w planowaniu trasy.

Wyślij zaplanowaną trasę do smartfona

Trudno korzystać ze swojego laptopa podczas jazdy na rowerze, ale trasę zaplanowaną na pulpicie stacjonarnego komputera czy laptopa można przesłać bezpośrednio do smartfona za pomocą przycisku „Prześlij trasę na mój smartfon”. Tam trasa pojawia się jako powiadomienie i jest otwierana po dotknięciu bezpośrednio w Mapach Google, gdzie można rozpocząć nawigację. Niestety, można przesłać tylko jedną trasę zaplanowaną przez system, a przesunięte odcinki nie są brane pod uwagę.

Użyj Asystenta Google

Nawet podczas jazdy nie trzeba rezygnować z najważniejszych funkcji smartfona, podobnie jak podczas jazdy samochodem. Od zeszłego roku Asystent Google jest głęboko zintegrowany z nawigacją w Mapach Google i umożliwia sterowanie wieloma ważnymi funkcjami, takimi jak połączenia, wiadomości czy muzyka, bezpośrednio za pomocą głosu. Oczywiście nie powinieneś przenosić biura na rower, ale nie musisz przerywać podróży jak na przykład ktoś zadzwoni.

Wyłącz sterowanie głosowe

Systemy nawigacyjne zazwyczaj przekazują kierowcy sygnały akustyczne i ogłaszają każdy zakręt kilka razy. Jest to bardzo praktyczne, ale w miejscach publicznych jest to często nie praktyczne i może być irytujące. Jeśli więc nie używasz słuchawek, co zwykle nie jest dobrym pomysłem w ruchu ulicznym, po prostu wyłącz komunikaty w ustawieniach nawigacji. Alternatywnie możesz po prostu wyciszyć cały smartfon.

Odtwarzaj muzykę w Mapach Google

Uwaga! W ruchu ulicznym wszystkie zmysły powinny być zawsze skoncentrowane na drodze. Mapy Google oferują nie tylko zintegrowanego asystenta, ale także odtwarzacz multimedialny do nawigacji pieszej i rowerowej. Można go używać podczas nawigacji, a także sterować za pomocą instrukcji głosowych. Być może bardzo praktyczne dla jednego lub drugiego podczas jazdy w terenie. Oczywiście nie zapomnij o zwiększonym zużyciu baterii.

Przełącz na tryb ciemny

Od jakiegoś czasu nawigacja w Google Maps ma własny tryb ciemny, który można opcjonalnie włączać. Funkcja przydatna przede wszystkim w słoneczny dzień. W trybie ciemny po prostu zobaczymy wyraźniej co dzieje się na ekranie naszego smartfona, a po drugie - bateria dłużej wytrzyma.

Mapy Google dla rowerzystów.

Znajdź najbliższą toaletę publiczną

Rowerzyści również od czasu do czasu mają pilną potrzebę i, w przeciwieństwie do kierowców na długich trasach, rzadko mogą dojechać do postoju lub stacji benzynowej. Mapy Google również mogą w tym pomóc. Mają gotową ogromną bazę danych toalet publicznych. W tej chwili jest to mocno promowane, zwłaszcza w Indiach, i poparte oficjalnymi danymi od władz, ale znajdziecie też toalety dodawane przez użytkowników, w tym wiele recenzji i zdjęć.

Nagraj jazdę za pomocą Google Fit

Jeśli zależy Ci na wielu szczegółach z wycieczki, możesz rejestrować je za pomocą praktycznych narzędzi, takich jak Google Fit. Aplikacja służy do monitorowanie wielu danych: prędkości, dystansu, nachyleniea, zużycie kalorii itd.

Podłącz inteligentne urządzenia do Google Fit

Smartfon może rejestrować wiele szczegółów za pomocą wbudowanych czujników, ale w zasadzie nie jest zaprojektowany jako urządzenie sportowe - ale są do tego inne gadżety. Google Fit oferuje interfejs do podłączania urządzeń zewnętrznych w celu pomiaru wydajności, których dane mogą następnie przepływać bezpośrednio do Fit. Ponieważ większość urządzeń fitness jest obecnie „inteligentnych”, wiele z nich można zintegrować bezpośrednio z narzędziem Google.