Geo Guns (walewijndenboer.nl/geoguns/) to strzelanka czołgowa. Gra wykorzystuje widok satelitarny Google Maps pod kątem 45 stopni (Bird's Eye), na którym pojawia się kilka czołgów. Kierujemy nimi za pomoca myszki. Czołgi wroga atakują od góry ekranu. Zadaniem jest ich zniszczenie. Można wybrać spośród wielu wcześniej ustalonych pól bitwy, ale można także wybrać dowolną lokalizację, wprowadzając ją na górze ekranu. Gra jest krótka, typowy zabójcą czasu.

GeoGuessr (geoguessr.com) geograficzny quiz oparty na Street View, w którym nalezy odgadnąć lokalizacje losowych zdjęć. Jedyne wskazówki to krajobraz wokół, samochody, znaki drogowe, banery czy witryny sklepów. Im dokładniej wskaże sie lokalizację, tym więcej punktów się otrzymuje. Proste, ale uzależniające.

Symulator jazdy 2D Driving simulator (framesynthesis.com/drivingsimulator/maps/) to raczej eksperyment niż gra. Można jeździć po mieście samochodem lub autobusem. Jedyny problem polega na tym, że nie napotyka on żadnych przeszkód, więc w praktyce można jeżdzić nie tylko po drogach ale po całej mapie. Niemniej jednak całkiem przyjemne.

Gra kostkta (playmapscube.com) . Polaga na obracaniu kostką Google Maps z widokiem 3D, tak aby kullka trafiła do markera. Ciekawa zręcznościówka.

Dzisiaj ciekawe zdjęcie satelitarne wyszukane w Mapach Google. Widać na nim różnice w gęstości zaludnienia między Rosją (powyżej) i Chinami (poniżej). Oba kraje dzieli naturalna granica, którą jest rzeka Amur. Po stronie chińskiej zobaczymy sieć dróg, miasta i pola uprawne. Zdecydowanie większa urbanizacja wynika zapewne z przyczyn demograficznych, czyli zdecydowanie większej liczby ludności i wynikających z tego potrzeb. Po stronie rosyjskiej ekspansja człowieka jest wyraźnie mniejsza.

To co widzimy na zdjęciu potwierdzają dane dotyczące gęstości zaludnienia. W Rosji jest to 8,56 osób/km², a w Chinach aż 144 osób/km².

Poniżej dwa zdjęcia satelitarne Tatr - odsłona letnia i zimowa. Pierwsze wykonane zostało w kwietniu 2009 roku. O tej porze na nizinach już zaczyna się zielenić, a tu jeszcze sroga zima. Morskie Oko i Czarny Staw zamarznięte i wszędzie biało. W Tatrach Zachodnich śnieg może zalegać w żlebach i ocienionych kotłach do czerwca, a miejscami nawet przez cały rok. Drugie zdjęcie wykonane zostało w sierpniu 2014 roku.
Mało kto wie, ale po Mapach Google można w całkiem wygodny sposób poruszać się korzystając wyłącznie z klawiatury. Jest to oczywiście alternatywny sposób sterowania tylko dla użytkowników komputerów stacjonarnych czy laptopów, czyli po prostu takich z klawiaturą. Użytkownicy smartfonów czy tabletów są skazani na ruchy palcami:)

Jeśli zatem kogoś męczy korzystanie z myszki lub touchpada (lub też urządzenia te się popsuły, co niestety się zdarza) i potrzebujemy skorzystać z Map Google podpowiadamy co i jak.

Po otwarciu Google Maps, klikamy klawiszem TAB kilkakrotnie, aż wejdziemy na mapę. Zauważymy to, kiedy strzałkami kontrolnymi będziemy mogli przesuwać obraz mapy. Możemy w ten sposób najechać na dowolną lokalizację. Klawiszami plus (+) oraz minus (-) zmieniamy skalę. I właściwie to tyle. Następnie TAB-em możemy wejść i uruchomić funkcję, które nas interesują: wyznaczanie trasy, wyszukiwanie miejsc, nawigację, czy na przykład włączyć warstwę zdjęć satelitarnych.
Macie lęk wysokości jak patrzycie z trzeciego pietra? To lepiej nie oglądajcie tych zdjęć.... W Google Maps pojawiły się zdjęcia z ostatnich pięter wieżowca Burj Khalifa w Dubaju. Możecie teraz podziwiać miasto, ale także wybrzeże ze 154 piętra, czyli wysokości ponad 800 metrów. Na panoramach Street View zobaczymy nie tylko widoki z tarasów, ale także jak budynek wygląda w środku. A kto nie lubi wysokości moze spokojnie zobaczyć jak wygląda poziom -1.

Widok z dołu....

I widok z góry...

W aplikacji Google Earth dodano nowe ustawienie w panelu "Styl mapy", aby ułatwić dostęp do najnowszych zdjęć satelitarnych.

Zobaczenie najaktualniejszych zdjęć satelitarnych to główny cel wizyty wielu użytkowników Google Earth. Jednak po uruchomieniu aplikacji nie zawsze te najnowsze zobrazowania otwierają się w domyślnym ustawieniu trybu 3D. Wynika to z tego, iż w Google Earth pokazują się zdjęcia w najlepszej rozdzielczości, co nie oznacza, że są to najbardziej aktualne fotografie naszej planety dostępne w zasobach aplikacji.

Co zatem zrobić aby obejrzeć najaktualniejsze zdjęcia?

Należy otworzyć menu klikając w ikonkę w lewym górnym rogu ekranu. Z listy menu, klikamy na "Styl mapy" i na dole odznaczamy "Włącz budynki 3D".

Lubicie szusować po stokach? Jeśli tak, to pomocnym narzędziem w znalezieniu odpowiedniego miejsca na narciarskie lub snowbordowe wypady mogą byc Mapy Google. Znajdzicie tam bowiem większość ośrodków narciarskich w Europie (niestety z wyjątkiem Polski). Przy powiększeniu mapy ukażą się czerwone i niebieskie linie. Te kropokowane czerwone to wyciągi, a ciągłe linie to trasy narcairskie - niebieskie łatwiejsze i czerwone trudniejsze. Wyciągi i trasy widoczne są na drogowym, domyślnym podkładzie mapy oraz satelitarnym. Warto tez urtuchomić warstwę "teren" aby zobaczyć topografię i wysokość stoków.