Granice Europy na mapie

Jakiś czas temu piśaliśmy o tym gdzie się zaczyna, a gdzie kończy Polska, wskazując na mapie najdalej wysunięte miejsca w naszym kraju. Dzisiaj spojrzymy trochę szerzej i spróbujemy przbliżyć granicę Europy, choć jej przebieg nie jest tak oczywsity. Od północy, zachodu i pułudnia naturalną granicę stanowią morza, natomiast problem pojawia się w granicy z Azją, gdzie przyjmuje się różne warianty.

Oficjanlny wariant to ten uznany przez Międzynarodową Unię Geograficzną (na mapie po prawej oznaczony linią A), ale jak widać (pozostałe linie) są jeszcze inne wariant i nie jest ich wcale mało.

O wiele łatwiej wskazać najdalej wysunięte miejsca Starego Kontynentu. Są to (bez uwzględnienia wysp): na północ - przylądek Nordkyn (Norwegia) na południe - przylądek Marroquí (Hiszpania) na wschód - ujście Bajdaraty do Zatoki Bajdarackiej (Rosja) na zachód - przylądek Roca (Portugalia) na północy.

A jak wygląda granica Europy i Azji możemy zobaczyć na zdjęciach Street View. Poniżej most w Magnitogorsku łączacy dwa kontynenty.