W artykule opisujemy kilka aplikacji umożliwiających tworzenie map interaktywnych oraz umieszczanie ich na własnej stronie.  Warto zaznaczyć, że przedstawione poniżej narzędzie są intuicyjne i nie wymagają umiejętności programowania.
 
Map Channels - rozbudowane narzędzie, umożliwiająca umieszczenia map Google Maps na dowolnej stronie internetowej lub blogu. Tworzenie map jest bardo proste, wystarczy się zalogować. Mapę można umieścić w bazie, udostępniając ją dla innych użytkowników aplikacji. Aplikacja ma dużą funkcjonalność, od stworzenia prostej mapy po bardziej rozbudowane serwisy mapowe, czy np. możliwość stworzenia trasy dojazdu z widokiem Street View. Tworząc mapę można korzystać z bogatej bazy markerów. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne. Kody map wygenerowanych przez stronę można używać zarówno do komercyjnego, jak i niekomercyjnego użytku.

Geo Finder - aplikacja generuje gotowy kod mapy z markerem do wklejenia na stronę. Jak to zrobić? Klikamy w wybrane miejsce na mapie, określamy współrzędne geograficzne położenia markera lub wpisujemy nazwę jego lokalizacji. Marker na mapie można przenieść w dowolne miejsce przytrzymując go lewym klawiszem myszy. W Wynikach otrzymujemy kod JavaScript lub cały kod strony (HTML+JavaScript)

Sketchmap - bezpłatna aplikacja, nie wymaga rejestracji ani instalacji dodatkowego oprogramowania. Tworzenie map jest proste i intuicyjne. Możemy rysować na mapach Google (mapa drogowa i zdjęcia satelitarne) lub OpenStreetMap. Do wyboru mamy narzędzia rysowania: linia, kształt, prostokąt, koło, strzałka. Aplikacja umożliwia też wstawianie dowolnego tekstu lub jednego z kilkudziesięciu dostępnych symboli. Każdy obiekt możemy nazwać, określić jego kolor, grubość linii, styl czy przezroczystość.

Quikmaps - podobne narzędzie do Scribble Maps z obszerną bazą ikon. Możliwość importu plków KML i GPX.

Click2Map - bezpłatna aplikacja typu Rich Internet Application, umożliwiająca tworzenie i publikowanie map online bez znajomości Google Maps Api.

Scribble Maps - narzędzie umożliwiające w szybki i łatwy sposób stworzenie własnej mapy na podkładzie map Googla z możliwością zapisu i eksportu do innych aplikacji. Ciekawostką jest rysowanie warstw w oparciu o Google Sky Maps. Dostępny też w wersji Pro, oferującej więcej funkcji.

TargetMap - to narzędzie, które umożliwia każdemu (zarówno organizacjom, jak i osobom prywatnym) w szybki i łatwy sposób prezentację danych na mapie, a następnie dzielenie się nimi w Internecie. Dane możemy przedstawić w skali świata, kontynentu, kraju, i co najważniejsze także w skali regionów. W przypadku Polski są to województwa i powiaty.